امروز چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

 

ورود به بخش اعضاء
:شماره عضویت
:کلمه عبور
برای ورود به بخش اعضاء بخش عددی شماره عضویت و رمز عبور خود را وارد کنید
[17-31-1631]

عکس هفته
1399
ثبت نام دوره های آموزشی

نظر سنجی

از كدام بخش سايت بيشتر بهره ميبريد؟
تابلوي اعلانات
اخبار و آگهي
مقالات
بخش دانلود
امور اعضاء
ساير بخشها


مجموع آراء: 860
مشاهده نتیجه


جستجو در سایت
جستجو در سایت


 

آرشیو اخبار و مقالات
کنفرانس بین‌المللی مقاوم سازی لرزه‌ای
[ جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۸۶ - 03:30:53 ]

20-22 مهر ماه 1387، ایران - کلانشهر امن تبریز (با شعار تبریز در آرامش پس از زلزله)

برگزار کننده: مرکز ملی مقاوم سازی ایران


انسان از نخستین روزها همواره با انواع بلایای طبیعی بخصوص زلزله دست به گریبان بوده است.

عواقب بلایای طبیعی به گونه‌ای است که بعضاً از تاثیرات آنی زودگذر فرا رفته و در صورت عدم وجود برنامه‌ریزی، فرآیند توسعه یک کشور را سالها به تاخیر می‌اندازد؛ لذا برنامه‌ریزی مقابله با بلایا به صورت‌های پیشگیری یا مقاوم‌سازی و بهسازی و درمان یا مرمت و احیا، به عنوان یک وظیفه خطیر نیاز به استراتژی‌های خاصی دارد که در چارچوب آن می‌توان خطرات بالقوه بلایا را کاهش داد.

در روز پنجم دیماه سال 1382 خورشیدی شهر تاریخی بم با وقوع یک زمین لرزه با بزرگی 3/6 در مقیاس ریشتر با خاک یکسان شد. حدود 70 هزار نفر از هموطنان کشته و زخمی شده و نزدیک به 99 درصد از ساختمانهای آن تخریب گردید.

در کنار افسوس و اندوه ناشی از خسارت‌های شگفت جانی و مالی بر جای مانده از این حادثه تلخ است که می‌باید از آن آموخت و غفلت نکرد چرا که چشم بستن بر تجربه بم خسارت‌های هنگفت بعدی را در پی خواهد داشت.

از دیدگاه کارشناسی هیچ بحرانی بدون علائم و هشدارهای قبلی رخ نمی‌دهد. بارها شنیده‌ایم که «زلزله خبر نمی‌کند» و یا «فاجعه‌های طبیعی چون: طوفان، سیل، آتش سوزی ناشی از امتحان الهی است».

فراتر از جنبه‌های تسلی بخش و اعتقاد پایه‌ای در فرهنگمان که کارکرد خود را داراست با دیدی کارشناسانه می‌دانیم که بحرانها هم قابل پیش بینی هستند و هم خبر می‌کنند. از طریق شناخت نقشه جهانی - منطقه‌ای نقاط زلزله خیز، ازطریق بسامدی (تکرار) زلزله‌ها و جدول شدت آنها، ازطریق علایم دائمی پایگاههای لرزه‌نگاری و وضعیت گسلهای فعال می‌توان وقوع زلــزله را پیش بینی نمود.

در کشورهای پیشرفته وقوع حوادث طبیعی به فرصتهایی برای توسعه تبدیل شده است، برنامه‌ریزی با این نگرش آسان نیست ولی شدنی است.

حوادث ممکن است در قبال توسعه بعنوان «آغازی دگر» در نظر گرفته شوند چرا که امکان دارد موقعیتی بوجود آید که منابع بتوانند پاسخگوی پیشرفت وضع جوامع باشند. آمار و ارقام نشان می‌دهد که کشورهای توسعه یافته به موفقیتهای بزرگی در زمینه مقاوم سازی رسیده‌اند.

ما هم با توجه به ریشه فرهنگی و قدرت مذهبی و با توکل به خدای آگاه و دانا موفق خواهیم شد اما فقط باید یک عزم ملی ایجاد گردد.

با توجه به اینکه ایران کشوری زلزله خیز است و در پهنه جغرافیایی آن، گسل‌های فعال بسیاری مشاهده شده است، لازم است با نگاهی علمی و آینده نگر به مسئله مقاوم‌سازی از خسارات جانی و مالی کاسته و امنیت خاطر بیشتری را برای هم میهنان فراهم آورد.

در این راستا مرکز ملی مقاوم‌سازی ایران بر آن شد تا با برگزاری «اولین کنفرانس بین‌‎المللی مقاوم‌سازی لرزه‌ای و سومین کنفرانس ملی مقاوم‌سازی کشور» با موضوع کلانشهرها و بافت فرسوده با محوریت مسجد کبود تبریز که پس از چندین زلزله مهیب هم اکنون پا پر جا می‌باشد، به بررسی و جمع‌آوری اطلاعات و بهره‌مندی از این اطلاعات در جهت بررسی وضعیت مقاوم سازی و ایمن سازی در کشور بپردازد.

بی شک استفاده از تجارب کمیته‌های بین‌المللی در دنیا و مقالات دریافت شده کنفرانس می‌تواند راهکارها و پیشنهادات مفیدی را در جهت مدیریت بهینه حوادث غیر قابل پیش بینی در کشورمان ارائه دهد.

این خبر به عنوان فراخوان نخست از تمامی اساتید و اعضای هیئت علمی، دانشجویان و دانش پژوهان، مهندسین و خبرگان اجرایی کشور دعوت به عمل می‌آورد تا با ارائه مقالات خود و حضور در کنفرانس در آبادانی ایران زمین و جهان نیازمند پیرامونمان سهیم باشند.


محورهای کنفرانس:

(علاقمندان می‌توانند مقالات خود را در محورهای زیر به دبیرخانه کنفرانس و یا به نشانی الکترونیکی کنفرانس ارسال نمایند.)

* مقاوم‌سازی مجاری مدفون و ژئوتکنیک
* مقاوم‌سازی و مرمت سازه‌های بنایی
* مقاوم‌سازی ساختمان‌های ادری، آموزشی و درمانی
* مقاوم‌سازی مخابرات، راه‌آهن و فرودگاه‌ها
* مقاوم‌سازی سازه‌های برق آبی و نیروگاهی
* مقاوم‌سازی ابنیه باستانی و میراث ماندگار
* پدافند غیر عامل
* کاربرد مهندسی معکوس و مهندسی ارزش در مقاوم سازی
* بهسازی لرزه‌ای تمیز
* تکنولوژی‌های نوین مقاوم‌سازی
*اقتصاد کلان، مقاوم‌سازی و مدیریت بحران
* نقش بیمه و بانکداری در مدیریت بحران و مقاوم سازی
* نقش آموزش همگانی در مدیریت بحران و مقاوم سازی

زمان بندی کنفرانس:

آخرین مهلت ارسال چکیده مقالات: 31/1/1387
ارسال اصل مقالات: تا 31/4/1387
اعلام نتایج مقالات پذیرفته شده: 31/5/1387
زمان کنفرانس: 20 –22 مهر ماه 1387

نحوه تماس:

دبیر خانه شماره 1: تبریز، عمارت شهرداری، دفتر کمسیون عمران شورای شهر، دبیر خانه اولین کنفرانس بین‌المللی مقاوم‌سازی لرزه‌ای
تلفن : 5532092 - 0411

دبیرخانه شماره 2: تهران، میدان انقلاب، خیابان کارگر شمالی، نرسیده به بلوار کشاورز، خیابان قدر، پلاک 72، طبقه 4، دبیرخانه اولین کنفرانس بین‌المللی مقاوم‌سازی لرزه‌ای
صندوق پستی : 155 - 16895
تلفن: 66566449-021 ، تلفکس: 77056280 – 021

نشانی وب‌سایت رسمی کنفرانس:  www.retrofitting.ir
نشانی الکترونیکی: ICSR@retrofitting.ir 

 
 
منبع خبر:آرونا

 
   
نظرهای شما :  
نام:
 


صفحه اصلی | مقالات | اخبار | نیازمندی ها | تالار گفتمان مهندسی | تماس با ما
© 2016 LARNEZAM.ir
طراحی و بازنویسی : ابوفاضل امانی