امروز چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

 

ورود به بخش اعضاء
:شماره عضویت
:کلمه عبور
برای ورود به بخش اعضاء بخش عددی شماره عضویت و رمز عبور خود را وارد کنید
[17-31-1631]

عکس هفته
1399
ثبت نام دوره های آموزشی

نظر سنجی

از كدام بخش سايت بيشتر بهره ميبريد؟
تابلوي اعلانات
اخبار و آگهي
مقالات
بخش دانلود
امور اعضاء
ساير بخشها


مجموع آراء: 860
مشاهده نتیجه


جستجو در سایت
جستجو در سایت


 

آرشیو اخبار و مقالات
افزایش قیمت مسکن تا ده‌ها سال گریبانگیر نسل جوان خواهد بود
[ پنجشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۸۶ - 01:18:40 ]

بررسی تصمیمات اقتصادی در سال 86 نشان می‌دهد که هنوز پایبندی و بهره‌گیری از روش‌های علمی و کارشناسی سرلوحه قرار نگرفته است.

دکتر محمد طبیبیان ـ رییس سابق موسسه عالی بانکداری ـ در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: سال 86 سالی تاریخی برای اقتصاد کشور ما بود چرا که تصمیماتی از سوی دولت و مجلس گرفته شد که بدنه کارشناسی و دانشگاهی نسبت به مخاطرات و چالش‌های اجرای این تصمیمات هشدارهای لازم را به دفعات داده بودند. شاید در گذشته یک چنین همصدائی را شاهد نبوده‌ایم.

وی افزود: این سیاست‌ها با وجود هشدارهای مطرح شده، پیاده شد و آثار زیان‌بار آن گریبانگیر اقتصاد و معیشت مردم شده است. ولی ظاهرا تصمیم گیرندگان تا به چشم خود نتایج این اشتباهات را نبینند انتقادهای کارشناسانه را باور نمی‌کنند و طی این روند هزینه‌های سنگینی را به ارمغان آورده است.

طبیبیان در تشریح برخی از این سیاست‌ها گفت: افزایش سریع هزینه‌های دولت، افزایش نقدینگی و کاهش دستوری نرخ سود بانکی یک مجموعه از این تصمیمات بود که پیامدهای زیان باری را برای کشور به ارمغان آورده و خواهد آورد. این برنامه‌ها به پدید آوردن تورم شدید کمک کرد که در حوزه بازار مسکن بارزترین نشانه‌ها را به دنبال داشت. این مشکل یعنی افزایش شدید قیمت مسکن تا ده‌ها سال گریبانگیر مردم خصوصا نسل جوان خواهد بود.

وی گفت: انحلال سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور یکی از بزرگترین اشتباهاتی بود که دولت با انجام آن خود را از تجربه 60 ساله کارشناسان محروم کرد. درست است که سازمان مدیریت به دلیل برخی سهل‌انگاری‌ها و برخوردهای ناردستی که در دولت‌های قبلی با آن صورت گرفته بود، دچار ضعف شده بود اما راه‌حل برون‌رفت از این وضعیت، انحلال سازمان‌ نبود بلکه تحول آن از لحاظ نیروی انسانی بود.

این کارشناس اقتصادی گفت: متاسفانه دولت خودبزرگترین زیان را از انحلال سازمان مدیریت خواهد دید چرا که بدنه تصمیم‌گیری دولت در شرایطی قرار ندارد که بتواند بدون یک دستگاه کارشناسی برنامه‌های قابل اجرایی را در زمینه‌های بخشی، منطقه‌ای و سیاست‌های موردی تدوین و اجرا کند و با انحلال این نهاد توان تصمیم سازی و اجرایی قوه مجریه به شدت کاهش پیدا کرده است.

http://www.isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-1097482&Lang=P
 
منبع خبر:خبرگزاری دانشجویان ایران 

 
   
نظرهای شما :  
مجید[24/1/1387] : به نظر من شخصیتی چون دکتر طبیبیان که از اساتید مسلم علم اقتصاد در کشور ما بوده و عمر خود را صرف تحقیق وآموزش در رابطه با مسائل اقتصادی نموده است و با دغدغه و هدف خاصی به این زمینه از علم پرداخته است در کشور ما بسیار ارزشمند هستند و از نظرات ایشان در رابطه با حل مسائل اقتصادی کشور بیشتر میبایست استفاده گردد
 
نام:
 


صفحه اصلی | مقالات | اخبار | نیازمندی ها | تالار گفتمان مهندسی | تماس با ما
© 2016 LARNEZAM.ir
طراحی و بازنویسی : ابوفاضل امانی