امروز چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

 

ورود به بخش اعضاء
:شماره عضویت
:کلمه عبور
برای ورود به بخش اعضاء بخش عددی شماره عضویت و رمز عبور خود را وارد کنید
[17-31-1631]

عکس هفته
1399
ثبت نام دوره های آموزشی

نظر سنجی

از كدام بخش سايت بيشتر بهره ميبريد؟
تابلوي اعلانات
اخبار و آگهي
مقالات
بخش دانلود
امور اعضاء
ساير بخشها


مجموع آراء: 860
مشاهده نتیجه


جستجو در سایت
جستجو در سایت


 

آرشیو اخبار و مقالات
ساخت دستگاه پيش نشانگر زلزله
[ جمعه ۶ مهر ۱۳۸۶ - 02:37:06 ]

محققان سازمان زمين شناسي كشور موفق به ساخت دستگاه پيش نشانگر زلزله شده اند كه به لحاظ فناوري به كار رفته و ميزان دقت و حساسيت در جهان بي نظير است. دكتر مرتضي طالبيان، رئيس گروه لرزه زمين ساخت سازمان زمين شناسي و اكتشافات معدني كشور، اعلام کرد: پس از آمريكا، ژاپن و آلمان، ما چهارمين كشور طراحي كننده و سازنده دستگاه پيش نشانگر الكترومغناطيسي هستيم كه به لحاظ كاركرد دقيق از دستگاه هاي ساخته شده در ٣ كشور ديگر پيشرفته تر است.

دكتر طالبيان مي افزايد: اين دستگاه امتحان خود را نيز با موفقيت پشت سر گذاشته است، بدين شكل كه توانست اغتشاشات و تغييرات الكترومغناطيسي ناشي از زلزله قم و پاكستان را ٤٨ و ٢٤ ساعت قبل رديابي و به ثبت برساند. به گفته دكتر طالبيان، حفر چاه، ترانشه و تونل براي نصب دستگاه در نزديكي يا روي گسل به حدي دشوار و پيچيده است كه فقط ٣ كشور آمريكا، ژاپن و آلمان موفق به انجام آن شده اند و حتي متخصصان امر در كشورهاي ديگر خواهان بازديد از چاه هاي ايران و ارائه اطلاعات بيشتر در اين زمينه شده اند. دكتر طالبيان مي گويد: يك دستگاه پيش نشانگر زلزله اكنون در تهران نصب شده است و به زودي ٣ دستگاه نيز در شهرهاي مشهد، كرمان و تبريز نصب خواهد شد.

دكتر مرتضي طالبيان، رئيس گروه لرزه زمين ساخت سازمان زمين شناسي و اكتشافات معدني، مي گويد: از آنجايي كه وقوع يك زلزله داراي پيش نشانگرهاي متعددي است، اگر بتوان دستگاهي ساخت كه اين پيش نشانگرها را ثبت كند و به نمايش بگذارد، گام مهمي در پيش بيني زلزله برداشته مي شود البته بايد توجه داشت كه در حال حاضر به طور كامل و قطعي نمي توان زلزله اي را پيش بيني كرد ولي ورود به اين حوزه گام مهمي در جهت پيش بيني زلزله خواهد بود.وي با اشاره به اين كه قبل از وقوع هر زمين لرزه، پيش نشانگرهايي مشاهده مي شود، مي افزايد: پس از ظهور اين نشانه ها، زلزله اتفاق مي افتد. در واقع امكان ندارد زلزله اي بدون هيچ پيش نشانگري به وقوع بپيوندد. حداقل ١٠ مورد از اين نشانه ها به خوبي شناخته شده است كه ساده ترين آن ها تغيير رفتار حيوانات و بي قراري آن هاست. در كشورهايي مانند چين، مراكزي را براي مشاهده و ثبت تغيير رفتار حيوانات ايجاد كرده اند و در آن ها از جانوران مختلفي كه حساسيت بيشتري نسبت به وقوع زلزله دارند، استفاده مي شود. تغيير سرعت امواج در زمين، تغيير شكل زمين، تغييرات شيميايي آب، تغييرات يوني و تشكيل ابرهاي يوني و تغييرات الكترومغناطيسي از ديگر علايم و نشانه هاي وقوع زلزله در يك مكان محسوب مي شود.

در اين ميان پيش نشانگر الكترومغناطيسي ناشي از تغييرات ميدان الكترومغناطيسي زمين، قبل از زمين لرزه به خوبي قابل اندازه گيري و ثبت است. البته يادآوري مي شود، براي اندازه گيري تغييرات و ثبت آن نياز به دستگاه هاي حساسي است كه خوشبختانه سازمان زمين شناسي موفق به طراحي، ساخت و نصب يكي از آن ها شده است. تمامي مراحل طراحي و ساخت توسط پژوهشگران و متخصصان ايراني انجام شده است

 
   
نظرهای شما :  
sadeghpour[12/7/1386] :
 
[12/7/1386] :
 
منصوره حق پرست[4/10/1387] : سلام يك زمين شناس مي تواند با مدرك خود در سازمان نظام مهندسي ثبت شودومدرك نظام مهندسي او مهر بوخورد
 
فهیمه ابراری فرد[27/9/1388] : فارغ تحصیل رشته زمین شناسی سال 87 جویای کار
 
نام:
 


صفحه اصلی | مقالات | اخبار | نیازمندی ها | تالار گفتمان مهندسی | تماس با ما
© 2016 LARNEZAM.ir
طراحی و بازنویسی : ابوفاضل امانی